Saunad

SOOMESAUN

Kamina ja suure eesruumiga leilisaun on kena kohake, kus sauna nautida. Laval on kaks astet, tänu millele on võimalik reguleerida erinevate temperatuuride nautimist (kuumalembesed saunasõbrad ronigu kõige kõrgemale ja alustajad saunajütsid võivad istuda allpool). Lavale mahub korraga maksimaalselt 3-4 inimest. Temperatuur saunas tõuseb 70 kuni lausa 120 kraadini. Saun lõdvestab lihaseid ja kiirendab naha vereringlust, mis omakorda tekitab higistamist. Saunas puhastuvad hingamisteed ja hingamine on peale seda kergem. Lisaks on teada sauna stressileevendav toime — lõõgastab ju saun ka närvisüsteemi ning soosib head ja rahulikku und. Igale laval käimisele peaks järgnema jahutamine külma veega või värske õhu käes - seda võimaldab sauna taga olev privaatne terrass, lisaks julgematele mõne jooksusammu kaugusel asuv tiigike ja vähe vaoshoitumatele ajavad asja ära ka pesuruumis asetsevad duššid. Keha temperatuurimuutusega “ehmatamine” kiirendab väga hästi ainevahetust ning lisaks olevat see nahka noorendava toimega.
PS: Matsu talu soomesaunas on vihtlemine keelatud!

SUITSUSAUN

Klassikaline suitsusaun asub tiigile kõige lähedamal. Saunast läheb tiigini terrass, mida mööda on hea peale kuuma sauna karastavasse vette hüpata. Suitsusaunas mõjub leiliviskamine pehmemalt ega kõrveta nagu klassikalises saunas. Lisaks on saunas mõnus suitsune lõhn. Suitsusaun on saunade isa! Sauna nurgas asuvat suitsukerist köetakse 5-6 tundi. Suitsusaunal ei ole korstent, põlemisel tekkiv suits väljub uksest. Sauna minnakse alles siis, kui puud on tuhaks köetud ning vinguleil visatud. Suures suitsusaunas mahutab lava 8-10 inimest.
PS: Suitsusaunas on lubatud või lausa kohustuslik vihelda! Tule vihaga! 🙂
PSS: Kui soovid saunast puhtana väljuda, ära mine vastu nõgiseid seinu! Suitsusaunas ei ole eraldi pesuruumi, peale sauna saad loputada kausis, pesta end toas või leilisaunas asuvas pesuruumis.

VENE SAUN

Vot siin saunas saab vihelda nii pikalt kui vihale lehti jätkub! Vanasõna ütleb, et vene saun on vaese mehe tohter. Selles saunas on suur metallist ahi, mille sees on leilikivid. Leili visatakse ahju peal olevasse auku. Ole ettevaatlik, et ei saaks kõrvetada! Temperatuurid on madalamad ja leil on pehmem kui soomesaunas. Pehmem kuumus avab poorid aeglasemalt, tänu millele need saavad mustuse välja higistada ja vabaneda surnud naharakkudest. Kuna leil on selles saunas pehme, saab siin lobisedes istuda kasvõi terve õhtu. Venesaunas ei ole pesemisvõimalust loputada saab kausis, pesta saab toas või soomesauna pesuruumis. Suurele lavale mahub 6-8 inimest.
PS: Esimesel leiliseansil ei vihelda, siis pannakse viht vette likku. Esimene leil avab poorid ja valmistab keha ette teiseks leiliks. Teise leili aeg saab saunas vihale kuuma anda noor ja vana! Vihtlemine on hea nii kehale kui vaimule.

TÜNNISAUN

Mullisüsteemi ja valgustusega tünnisaun mahutab 6-8 inimest. Suures mulisevas vannis ligunemine annab positiivset mõju närvisüsteemile, edendab vereringet ja lõõgastab lihaseid. Soe vesi rahustab, kiirendab ainevahetust ja toob magusa une. Külmal õhtul mulisevas tünnis tähistaevast vaadata on meeliülendav kogemus, mille võiks saada kasvõi korra elus igaüks. Peale pikka (ratta)matka võivad järgmisel päeval lihased kibedaks tõmmata, kuid kui lähed peale trenni tünnisauna, pole järgmisel päeval lihasvalu karta! PS: Külmal ajal soovitame tünnis kanda saunamütsi või mõnda muud peakatet, et kõrvad külmetama ei hakkaks 🙂

Scroll to Top